Дигиталниот пазар во фокус на Светскиот ден на правата на потрошувачите

Од:

Дигиталниот пазар како предизвик за воспоставување поголема доверба меѓу потрошувачите и трговците, ќе биде една од темите на денешниот настан по повод 15 Март – Светскиот ден на правата на потрошувачите, што го организира Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) во соработка со Министерството за економија и Стопанската комора на Македонија.

dobivaj vesti na viber

На настанот ќе бидат презентирани и стратегиските определби на ОПМ: донесување нов закон и стратегија за заштита на потрошувачите.

Мотото на Светската потрошувачка организација по повод Светскиот ден на правата на потрошувачите е „Да го направиме дигиталниот пазар по фер за потрошувачите“.

Би можело да ве интересира

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

Јовановски: Сега ги плаќаме слабостите во нашата економија од пред 30 години

А1он

Бизнисмените предупредуваат: Можни се отпуштања без државна помош и поевтина струја

Орце Костов

Туристичко-угостителската комора подготвена да обезбеди 5.000 работници за спас на секторот

Ковачевски: Со дијалогот со бизнис заедницата и со граѓаните ќе ја надминеме и оваа криза како победници

А1он

Владата најавува мерки за намалување на ценовниот шок, но и за фирмите погодени од кризата