Деведесет и осум години СКМ, определба на бизнисот е извозот, регионалната соработка, инвестициите и одржливиот раст

Од:

Извозот, индустријата, регионалната соработка, одржливиот раст и инвестициите, се клучната определба на бизнис секторот во земјава. Ова ќе биде фокус и на денешниот настан со кој Стопанската комора на Македонија ќе одбележи 98 години постоење.

На настанот по повод годишнината, ќе се обратат претседателот на Стопанската комора Бранко Азески, премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и шефот на ОЕЦД за Југоисточна Европа, Марзена Кисиелевска.

Меѓу гостите се високи владини функционери, еминентни претставници на стопанството и на меѓународната заедница.

Стопанската комора на Македонија брои над 15000 членки – компании кои постојано освојуваат нови пазари, го усовршуваат производството и вложуваат во едукација и развој. За натамошен поттик на нивната работа, денеска на најуспешните во 2019 ќе им бидат доделени признанија.

Според Комората, македонското стопанство вработува повеќе од 400000 лица, реализира 6,4 милијарди евра извоз, остварува 21 милијарда евра промет и креира 4,5 милијарди евра додадена вредност.

Би можело да ве интересира

Стопанска комора: Попречено обезбедувањето на некои суровини од регионот, продолжува и застојот на транспортот во Турција

Ана Ололовска

Стопанска комора: Влезот во НАТО отвора голема перспектива за македонската економија

Ана Ололовска

Стопанска комора: Компаниите да помогнат во борбата против коронавирусот согласно можностите

Ана Ололовска

Стопанска комора: Активно се бара решение за застојот на српско-македонската граница

Ана Ололовска

Стопанска комора: Надлежните да кажат како компаниите ќе работат втора смена за викенд кога забраната за движење почнува во 16 часот

Ана Ололовска

Јовановски: Странските инвеститори во државава преземаат мерки за да нема отпуштање од работа

А1он