Деспотовски на регионална конференција за иновации во Белград

Од:

Директорот на Фондот за иновации Јован Деспотовски ќе учествува на Innovation Talk 2018 – регионална конференција за технолошки иновации која се одржува денеска во Белград.

Деспотовски, ќе учествува на министерскиот панел на кој заедно со министрите задолжени за иновации, наука, истражување и технологија на земјите од регионот, ќе зборува за активностите кои македонската Влада ги презема за подобрување на бизнис екосистемот и можностите за поголема достапност до финансиска поддршка за компаниите во земјата.

На маргините на коференцијата ќе има и билатерални средби со Ненад Поповиќ, министер за иновации и технолошки развој на Србија и со Ален Шераниќ, министер за наука и технологија, на кои ќе бидат разменети искуства и разгледани можностите за регионална соработка.

На конференцијата ќе се обрати и Марија Габриел, еврокомесарка задолжена за дигитална економија и општество, а истакнати регионални и локални експерти од јавни и меѓународни компании ќе дебатираат на различни панели меѓу кои се паметни градови, индустрија 4.0, технологија на иднината и соработка меѓу корпорации и иновации.

Учесниците на конференцијата ќе бидат запознаени со најновите трендови во областа на иновациите и нивна примена во општеството и економијата, како и со потенцијалите за користење на нови технологии во бизнисот, начинот на кој истите ги менуваат традиционалните индустрии, како и кои се националните развојни политики во областа.

Целта на настанот е на едно место да се соберат сите релевантни актери од иновативниот екосистем на регионот како придонес кон отворање на нови можности за соработка во регионот.

Би можело да ве интересира

Фонд за иновации и технолошки развој: Од податоците што денес ги презентираше ВМРО-ДПМНЕ се самодемантираат вчерашните обвинувања

Пет милиони евра поделени на 30 домашни компании со иновации

Маја Илиевска-Пачемска

ФИТР: Северна Мaкедонија со скок од 25 места на ранг листата на Глобалниот иновациски индекс

Ана Ололовска

Индијците изненадени: Проектот на Орданоски е речиси ист со нашиот

Мери Јордановска

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

Братот на Сашо Орданоски за украдена иновација зел 350.000 евра?

А1он