Дајмлер купува батерии во вредност од 20 милијарди евра

Од:

Германскиот гигант Дајмлер потврди дека до 2030 година ќе купи батерии во вредност од околу 20 милијарди евра.

Најголемите светски произведувачи, а меѓу нив и Дајмлер, целосно се фокусираат на производство на хибридни и електрични возила.

Главниот бренд на Дајмлер Мерцедес – Бенц планира 130 електрични и хибридни модели до 2022 година, меѓу кои и електрични комбиња, автобуси и камиони.

Дајмлер не соопшти од која фирма ќе ги набави батериите.

Би можело да ве интересира

Затворот за Груевски за „мерцедесот“ стигна до Врховниот суд

Васко Маглешов

Ураден мерцедес сред Скопје

Ботас очекува тимските наредби да продолжат

Мерцедес амбициозно влегува на пазарот со електромобили

Ана Ололовска

Меркел се возеше во „мерцедесот“ на Груевски

Наум Локоски

Бошњаковски: Мерцедесот – симбол на нетранспарентното трошење ќе оди на аукција

Ана Ололовска