Црна Гора заработи рекордни милијарда евра од туризмот

Министерот за туризам на Црна Гора, Павле Радуловиќ, информира дека оваа година земјата заработила рекорден приход од туризмот од 1.003.315.000 евра. Тој додал дека и по бројот на туристи и ноќевања оваа година била рекордна за земјата.

Во црногорските хотели првпат оваа година ноќевале милион туристи. Само во првите 10 месеци биле остварени 4 милиони ноќевања. Тоа е околу 175 000 ноќевања повеќе отколку во цела 2017 година и повеќе од половина милион ноќевања отколку во 2016 година.

Се очекува до крајот на годинава бројот на ноќевања да биде поголем за повеќе од 700 000 за разлика од 2016 година, што претставува раст од 20 отсто.

Би можело да ве интересира

Ѓукановиќ: Црна Гора живее свој европски живот

Ана Ололовска

Авион на „Монтенегро ерлајнс“ принудно слета во Калуга, пилотот изгубил свест

Црна Гора: Обвинителството проверува дали српска служба прислушкувала советник на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Почина поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ

Ана Ололовска

Во Црна Гора уапсен Македонец поради затајување данок

Ана Ололовска

ФБИ држи десет црногорски морнари на брод каде беа запленети 16 тони кокаин

Ана Ололовска