Црна Гора забрани увоз на свињи од Македонија и делови на Србија

Од:

Црногорското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство објави список на земји од кои е забранет увоз и транзит на пратки на живи домашни и диви свињи, нивно месо и производи, со цел да се спречи свинската чума, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во владината одлука за увоз и транзит, забранет е увоз на свињи од од Северна Македонија и делови на Србија, односно од Пиротскиот, Зајечарскиот, Борскиот, Браничевскиот и Подунавскиот округ.

По исклучок, увозот може да се одобри за одредени месни производи и производи кои содржат месо со потекло од домашни свињи само доколку ги исполнуваат условите пропишани со наредбата за забрана за увоз и транзит на пратки на живи домашни и диви свињи, месо и месни производи, се додава во соопштението.

Забраната се однесува и на Филипини, Источен Тимор, Индонезија, Индија, Јужна Африка, Јужна Кореја, Кина, Кенија, Лаос, Молдавија, Мјанмар, Намибија, Нигерија, Брегот на Слоновата Коска, Папуа Нова Гвинеја, Русија, Украина, Виетнам и Замбија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

Агенција за храна: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од млекото „Милкано“

Горан Наумовски

Државата не ја заузда болеста, африканска чума кај свињите се рашири од Делчево до Липково

АХВ нареди итно повлекување на виршлите „Wudy“, пронајдена бактеријата листерија моноцитогенес

Ана Ололовска

Се повлекува од продажба сокот од јаболка „Хип“ поради небезбедна серија

А1он

Одржан првиот состанок на Координативното тело за справување со африканската чума кај свињите