Цените на горивата остануваат исти

Од:

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и од ноќеска на полноќ остануваат исти, а на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,633 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со оваа одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,29 отсто.

Малопродажната цена на Еуросупер БС 95 и натаму останува 76,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 78,5, Еуродизел (Д-Е V) за 68,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 68 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 0,633 денари за килограм се намалува малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 42,377 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатите седум дена бележат зголемување кај бензинот во просек за околу 1,040 отсто, а кај дизелот за околу 0,304 отсто, додека курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,454 отсто.

Би можело да ве интересира

Поскапуваат бензините и дизелот

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат за 1,5 денар по литар

Ана Ололовска

Цените на бензините остануваат исти, се намалува на Екстра лесното масло за домаќинство

Ана Ололовска

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

Ана Ололовска

Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат за половина денар

Ана Ололовска