Цената на златото на шестгодишен максимум

Од:

Падот на азиските берзи ја зголемија цената на златото на шестгодишен максимум, бидејќи инвеститорите бараат сигурно засолниште за капиталот.

Цената на златото достигна 1.550 долари рано утрово, највисоко ниво од април 2013 година и раст од 20 проценти само оваа година.

Таквиот пораст на цената на златото е резултат на заострувањето на трговскиот конфликт меѓу Вашингтон и Пекинг во текот на изминатиот викенд, што предизвика пад на акциите, обврзниците и цените на суровините.

„Поради сигналот за економски превирања, видовме промена на потезите на инвеститорите кон безбедни средства како златото“, изјави Мадхави Мехта, аналитичар на „Кодак секјуритиз“, додавајќи дека оптимизмот во врска со златото обично расте со пораст на неизвесноста за глобалните пазари на капитал.

Би можело да ве интересира

Цените на нафтата на меѓународните пазари паднаа под 43 долари

А1он

Цената на златото повторно расте поради сомнежите во закрепнувањето на економијата

А1он

Британскиот Врховен суд одлучува за државното злато на Венецела вредно милијарда долари

А1он

Берзата го продолжи бесплатното користење на „eTrader“ за инвеститорите

Ана Ололовска

Раст на цените на акциите на светските берзи

А1он

Најавата на нова вакцина донесе милионска заработувачка на Волстрит

А1он