(ВИДЕО) Царовска: Одговорно постапувам со тоа што ја известувам јавноста за случајот со пензиите

Од:

Два и пол часа министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, даваше исказ кај обвинителката Лидија Раичевиќ за кривичната пријава со неисплатените придонеси во вториот пензиски столб кое се случувало со години. Царовска по распитот беше резервирана за повеќе објаснувања, и рече дека останува на тоа што го изјавила претходно.

На прашање како ја коментира изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дека кон нивната партија со овој предмет се води специјална војна, Царовска не одговори директно туку рече: „Одговорно и отчетно постапувам со тоа што ја известувам јавноста и го информирам јавното обвинителство за сите сознанија“.

Таа кажа дека очекува Обвинителството да постапува по предметот.

Претходно, министерката обелодени дека за околу 12.000 осигуреници, уплатените придонеси останале само во државниот пензиски столб, односно за нив воопшто не се распределувале средства во приватниот (втор) столб, иако ги исполнувале законските услови за тоа.

Царовска се обврза дека државата ќе ја исправи ваквата неправда, со 19 милиони евра обезбедени од Буџетот на РМ, со коишто ќе бидат обесштетени корисниците. Таа при обелоденување на случајот рече дека сите документи кои биле дел од анализата, ќе бидат предадени на Основното јавно обвинителство на понатамошна истрага.

 

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Законот за ЈО без договор оди во Собрание

Ана Ололовска

ВИДЕО: Од „Рекет“ Катица Јанева ќарила мебел од 5 илјади евра

Мери Јордановска

Одложено судењето за „Титаник“

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“ во ОЈО

Татјана Ташкова

Русковска ја повика Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Кристијан Ландов

Обвинение за дваесет лица во предметот „Чичек“

А1он