Царовска: Најважно ни е и работодавачите и работниците да ги почитуваат протоколите

Од:

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска одржа координативен состанок со дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец“, „Хелсиншки комитет“, претседателот на ССМ Дарко Димовски, како и претседателката на Инспекцискиот совет и директорите на неколку инспекторати.

Царовска, како што соопшти нејзиниот Кабинет, истакна дека Владата „вложува максимални напори да направи баланс во заштитата на работниците и поддршка на работодавачите. Ги повика граѓанските организации да ги пријавуваат сознанијата за кршење на работничките права, а инспекторатите да постапуваат по преставките кои стигнуваат до нив од работниците и граѓаните.

– На состанокот, кој се одржа преку интернет, се дискутираше за спроведувањето на мерките и препораките на Владата во делот на заштита на работничките права, инспекциските надзори, почитувањето на протоколите од страна на работниците и компаниите и можностите за користење на државна помош во случај на губење на работа, се вели во соопштението од Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска.

Би можело да ве интересира

Работодавачите бараат итно да се формира нова влада и да се донесе нов сет антикризни мерки

А1он

Царовска ќе поднесе тужба за клевета против Бојан Јовановски

Ана Ололовска

ОРМ: Уредбите од новите економски мерки да бидат усогласени со бизнисот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Во насока на унапредување на животниот стандард на пензионерите, покачувањето од 722 денари е влезено во основицата

А1он

Царовска во Крива Паланка: Сите одлуки ќе ги носиме заедно

(ВИДЕО) Царовска: За квалитетно техничко образование на младите неопходно е вклучување на компаниите