Царина: Наплатени приходи од 103,47 милијарди денари во 2021 година

Од:

Царинската управа со успех ја заврши 2021 година, со вкупно наплатени приходи во износ од 103,47 милијарди денари или 1,68 милијарди евра по основ на царински давачки, ДДВ, акцизи и други надоместоци при увоз и внатрешен промет, велат од Царина.

dobivaj vesti na viber

Наплатените приходи во 2021 година се поголеми за 24,70% во однос на 2020 година, односно за 12,81% во однос на 2019 година.


„Царинската управа и во 2022 година ќе биде фокусирана на имплементација на мерки и активности кои се во насока и придонесуваат за зголемена финансиска дисциплина и наплата на приходите од сите учесници во царинските постапки“, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Албанија ги укина дел од царинските давачки за Македонија, Косово и Србија

Запленети 5 килограми златен накит на граничниот премин Блаце

Ана Ололовска

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он

Со измени на Законот за Царинската тарифа до поголема конкурентност на економијата

Ана Ололовска

Владата предлага намалување на царините за суровини и репроматеријали за домашната индустрија

А1он

Царина: Обвинителството за организиран криминал и корупција ја води истрагата за запленетa стока на скопскиот аеродром

А1он