Бугарскиот извоз во 2021 година надмина 35 милијарди евра

Од:

Бугарскиот извоз во 2021 година ќе надмине 68 милијарди лева (35 милијарди евра), најави вршителот на должноста министер за економија и индустрија Никола Стојанов и посочи дека оваа бројка е индикативна и за работата на трговските аташеа и економските советници на земјата за време на годишната награда. церемонија за економски советници, која традиционално ја организира Бугарската трговско-индустриска комора, јави дописникот на МИА од Софија. Стојанов му ја врачи главната награда за најуспешно трговско аташе за 2021 година на економскиот советник на Бугарија во Романија.

Стојанов посочи дека романските инвестиции во Бугарија бележат раст од 370 отсто за минатата година. Регистриран е и сериозен раст на бугарскиот извоз од близу 40%, чија вредност надминува 6,8 милијарди лева (3,5 милијарди евра). Бугарскиот министер за економија рече дека има сериозен позитивен тренд со над 50 отсто пораст на бугарскиот извоз во Австрија во 2021 година. Бугарија има сериозен пораст во трговијата и инвестициите од Полска, во вредност од речиси 1 милијарда евра, што е зголемување од речиси 30%. Економските советници на Бугарија во Србија, Турција и Луксембург добија стимулативни награди.

Доделувањето на наградите на економските советници и трговските аташеа на Бугарија се одржува 11-та година и е значаен економски настан кој ја зема предвид активноста на бугарската економија, инвестициите во неа и можностите за привлекување нови можности.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарија доби влада: Парламентот го изгласа кабинетот на Николај Денков

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Се преврте туристички автобус во Бугарија: 12 лица се во болница од кои пет се во потешка состојба

Горан Наумовски

Македонско знаме се вее на тераса во Пловдив, соседите мислат дека е провокација

А1он