Бројот на слободни работни места во Словенија достигна рекордно високо ниво во вториот квартал

Од:

Во Словенија во вториот квартал од годината има речиси 25.900 слободни работни места – највисока бројка откако националниот завод за статистика почна да ги објавува тие податоци во 2008 година.

dobivaj vesti na viber

Најголем дел од слободните работни места се во угостителството.

Отворените работни места во вториот квартал се зголемени за 6 отсто во однос на првиот квартал и за една четвртина, или речиси 5.100 слободни работни места, во однос на вториот квартал минатата година.

Побарувачката за вработени во периодот беше посилна во сите сектори освен рударството, производството и недвижностите.

Сепак, најголема побарувачка имало во хотелиерството, каде во вториот квартал имало 1.100 повеќе слободни позиции во однос на истиот период лани.

Во меѓувреме, бројот на работни места во сите сектори е за 19.300 поголем на годишно ниво, според словенечкиот завод за статистика, показател што постојано расте од вториот квартал на 2014 година, освен вториот квартал од 2020 година, кога изби епидемијата на Ковид.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он

Еден убиен и три ранети лица во пукотница во Словенија

Ана Ололовска