Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Од:

Британската Влада одлучи да покрена акција „Јади во ресторан, помогни му на ресторанот“ и ќе ги субвенционира сметките на граѓаните за 50 отсто но најмногу до 10 фунти по посетител.

Акцијата ќе трае во текот на месецот и ќе се спроведува в понеделник, вторник и среда, деновите кога се најмалку посетени рестораните.

Целата на акцијата е да им се помогне на угостителите кои се справуваат со последиците од пандемијата со Ковид-19.

Во акцијата ќе бидат вклучени околу 72.000 угостиелски ресторани, но критичарите на мерката истакнаа дека треба да бидат исклучени рестораните со нездрава храна од државната интервенција.

Би можело да ве интересира

Побарувачката за средства за дезинфекција претставува закана за присилен и детски труд

Ана Ололовска

Хенкок: Се влошува ситуацијата во Велика Британија, карантинот е последна опција

Ана Ололовска

Бајден ја предупреди Британија во врска со Брегзит и Северна Ирска

Ана Ололовска

Британија сo тешкотии во спроведувањето на тестови за Ковид-19 поради недостиг на лабораториски капацитети

Ана Ололовска

Речиси 4.000 новозаразени за еден ден во Британија, најмногу од мај

Ана Ололовска

Британските здравствени власти признаа дека им фалат тестови за коронавирус

А1он