Британија планира укинување на продажба на бензиски и дизел автомобили од 2030 година

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон планира следната недела да објави забрана за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2030, пет години порано од планираното, објави Фајненшл тајмс.

Велика Британија првично планираше да ја забрани продажбата на нови автомобили со бензин и дизел од 2040 година, како дел од напорите за намалување на емисиите на штетни гасови.

Во февруари, сепак, Џонсон го смени тоа за 2035 година.

Цитирајќи свои сопствени извори од индустријата и владата, весникот нагласува дека Џонсон има намера да го помести крајниот рок повторно на говор за еколошката политика, што се очекува да го одржи следната недела.

Податоците од индустријата покажуваат дека автомобилите со бензински и дизел мотори учествуваат со 73,6 отсто во продажбата на нови автомобили оваа година, додека само 5,5 отсто од продажбата се за чисто електрични возила, што обично се поскапи. Хибридните возила од различни видови отпаѓаат на другите продажби.

Би можело да ве интересира

„Волво“ ќе го зголеми тројно производството во Гент, Белгија

Ана Ололовска

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Ана Ололовска

Продажбата на БМВ лани помала за 8,4 отсто

Ана Ололовска

Продажбата на „Рено“ во светот лани опадна за 21,3 отсто

Ана Ололовска

Форд затвора три фабрики во Бразил

Ана Ололовска

Нова „Тојота супра“ со „тарга“ покрив

Ана Ололовска