Британија: Мора итно да се реши извозот од Украина, во спротивно ќе има страшни последици

Од:

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас предупреди дека светските лидери мора да ја решат кризата со извоз на жито од Украина во следниот месец, во спротивно може да има катастрофални последици.

За време на посетата на Анкара, Трус рече дека разговарала со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за соработката меѓу двете земји за да се обезбеди извоз на жито од Украина.

„Оваа криза е итна и треба да се реши во следниот месец, инаку би можеле да имаме катастрофални последици“, рече Трас на прес-конференција.

Трас додаде дека Британија ја нуди својата експертиза за изнаоѓање начини за заобиколување на руската блокада на украинскиот извоз.

„Тоа ќе бара меѓународен напор“, предупреди таа.

Чавушоглу рече дека Турција сериозно ги сфаќа и ги истражува наводите дека Русија украла жито од Украина и рече дека нема да дозволи украденото жито да се носи во Турција.

Би можело да ве интересира

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска

Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

А1он

УНЕСКО: Повеќе од 150 објекти од културата во Украина делумно или целосно уништени

Катерина Павлова-Николовска