Британија го исклучи Хуавеи од плановите за ширење на 5Г-мрежата

Од:

Британската Влада се откажа од својата намера да и даде на кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ ограничена улога во новата брза мобилна мрежа и соопшти дека кинеската компанија нема да биде дел од нејзините 5Г-планови.

Велика Британија соопшти дека ја воведува забраната по санкциите на САД со кои се оневозможува гаранција за безбедност на опремата на „Хуавеј“.

САД се заканија дека ќе го прекинат договорот за размена на разузнавачки информации со Велика Британија поради загриженост дека опремата на „Хуавеј“ може да и овозможи на кинеската Влада да се инфилтрира во американските мрежи.

Одлуката им дава време на британските телекомуникациски оператори до 2027 година да ја отстранат опремата на „Хуавеј“, која веќе е во британската мрежа 5Г.

Операторите мора да престанат да купуваат 5Г опрема од 5Г од „Хуавеј“ до крајот на годината.

Владата одлучи да не им нареди на компаниите да одземаат опрема произведена од „Хуавеј“ во претходните системи, како што е 4Г.

Би можело да ве интересира

Можен „Локдаун“ во Британија до 17 јули: Џонсон потврди дека не се размислува за ублажување на мерките

Ана Ололовска

Без компјутер, без греење: Најсиромашните во Велика Британија се борат со учењето од далечина

Ана Ололовска

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со Ковид-19

Ана Ололовска

Велика Британија одби да гарантира дипломатски статус на амбасадорот на ЕУ

Ана Ололовска