Брисел: Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Од:

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска.

dobivaj vesti na viber

Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат продолжени денеска.

Очекувањата од вчерашните преговори не беа исполнети, откако беше објавени дека остануваат разлики меѓу Грција и нејзините кредитори за тоа какви реформи земјата треба да усвои во замена за финансиска помош.

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави синоќа дека има малку надеж дека ќе биде постигнат договор со Грција на состанокот на еврозоната.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред заминувањето за Брисел изјави дека некои кредитори не ги прифаќаат предлозите на Атина за деблокирање на исплатата на останатата финансиска помош.

Би можело да ве интересира

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

Намалена невработеноста во Грција

А1он

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска