Бочварски и Рустеми ја посетија цела траса на автопатската делница Кичево – Охрид

Од:

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Рустеми, извршија увид во градежните активности на автопатската делница Кичево – Охрид.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од Министерството за транспорт, посетата ја искористиле да направат обикола на целата траса и одблизу да се запознаат со градежните активности за изградба на овој автопат.

„Должината на оваа автопатска делница е 57 километри и инвестицијата е во висина од 598 милиони евра, средства кои се комплетно обезбедени.

Вкупниот прогрес на градежните работи изнесува околу 70 %.

Во текот на работната посета тие одржаа и координативен состанок со претставници од компанијата изведувач и со надзорот, каде им беше презентирана динамиката со која се реализира овој крупен капитален проект“, соопштуваат од Министерството за транспорт.

„На состанокот се разговараше и за роковите на изградбата на петте подделници, од кои петтата подделница од Аеродромот Свети Апостол Павле до Охрид да биде пуштена за сообраќај до крај на годината.

Министерството за транспорт и врски е посветено на реализацијата на капиталните инфраструктурни проекти заради рамномерен регионален развој и модернизирање на целокупната транспортна мрежа низ земјата“, се додава во соопштението на Министерството за транспорт.

Би можело да ве интересира

Првиот брод кој превезува житарици од Украина, по извршениот увид продолжува да плови кон Либан

А1он

Бочварски: Преку капитални проекти го развиваме туризмот и локалната економија во Берово

Ана Ололовска

Започна асфалтирање на превојот Плетвар

Ана Ололовска

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

Ана Ололовска

Бочварски: Ги пречекавме првите патници од првиот лет Скопје – Софија, воспоставуваме нови авионски врски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Инвестираме во современа патна инфраструктура

Ана Ололовска