Блок 3 на РЕК Битола попладнево ќе биде исклучен од дистрибутивната мрежа

Од:

Блок 3 на РЕК Битола попладнево ќе биде исклучен заради сервисни активности на опремата во постројката.

„Интервенцијата се реализира во период кога временските услови и производствениот план на АД ЕСМ го дозвулаат тоа. Планирано е санацијата да заврши до недела, по што РЕК Битола ќе продолжи да работи со целиот свој капацитет“, соопшти ЕСМ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ го уништија РЕК- со набавка и користење на несоодветен увезен јаглен оштетиле блок во комбинатот

ЕСМ оствари добивка од 41 милион евра за 2022 година

Орце Костов

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

Повторно е вклучен Блок 2 од РЕК Битола

Катерина Павлова-Николовска

Блок 2 на РЕК Битола исклучен во следните две недели

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола исклучен од мрежа