Блок 1 од РEК Битола повторно е вклучен во системот

Од:

Блок 1 на РЕК Битола попладнево околу 15 часот е ставен во функција. Постројката произведува електрична енергија и е синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем информираат од АД ЕСМ.

– Благодарание на стручноста и ангажманот на вработените во Термоелектраната, за нецели 24 часа санираните се пукнатите цевки заради кои блокот вчера утрото мораше да биде исклучен. РЕК Битола во моментов работи со два блока. На Блок 3 во тек се завршните зафати за монтажа на новиот трансформатор, по што и оваа постројка ќе биде ставена во функција се наведува во соопштението од ЕСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

Блок 3 на РЕК Битола попладнево ќе биде исклучен од дистрибутивната мрежа

Повторно е вклучен Блок 2 од РЕК Битола

Катерина Павлова-Николовска

Блок 2 на РЕК Битола исклучен во следните две недели

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола исклучен од мрежа

РЕК Битола за првпат во своето 40-годишно постоење има резервен трансформатор

Ана Ололовска