Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други крипто валути

Од:

Биткоинот денеска падна на најниско ниво во последните 10 дена, поради распродажбата што се прошири на други помали дигитални монети.

Биткоинот, најголемата крипто валута во светот, падна за дури 13 проценти на 16.317 американски долари, од највисоките 19.521 долари во средата.

Според последните податоци, тргувањето во моментов е во пад од 8,0 проценти.

Во текот на годинава, биткоинот зајакна за околу 150 проценти, достигнувајќи ниво малку под својот рекорд на сите времиња, од 19.666 долари.

Неговиот раст е поттикнат од побарувачката за поризични средства, но оние што се сметаат за отпорни на инфлацијата, како и очекувањата дека крипто-валутите ќе бидат широко прифатени како платежно средство.

Дванаесетгодишната историја на биткоинот е проследена со огромни подеми и подеднакво остри падови.

Би можело да ве интересира

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот

А1он

Индија со закон ќе ги забрани криптовалутите

А1он

Уапсени двајца вработени во „Железници Транспорт“, копале криптовалути во канцеларија

Катерина Павлова-Николовска

Нема кражба на струја во ГТЦ каде е пријавено копање биткоини, а магацинот е приватен

А1он

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

А1он