Биткоинот одново ја надмина вредност од 10.000 долари

Од:

Најпопуларната крипто валута во светот – биткоинот, одново ја надмина психолошката бариера од 10.000 долари, што претставува нејзино прво надминување на тоа ниво по повеќе од две недели.

На КоинМаркетКап вредноста на биткоинот достигна 10.013 долари, на берзата Битфинекс на 10.047, а на луксембуршката Битстамп – 10.234 долари

Сегашните вредности на биткониот се за околку 70 проценти пониски од рекорните нивоа, што крипто валутата ги имаше кон средината на декември.

Би можело да ве интересира

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот

А1он

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Украина го легализираше биткоинот

Ана Ололовска

Биткоинот стана официјална валута во Салвадор

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Крадел струја и „копал“ биткоини – приведен скопјанец