Биткоинот го собори овогодинешниот рекорд

Од:

Цената на биткоинот вчера надмина 9.000 долари под влијание на извештајот дека Фејсбук наскоро ќе покрене сопствена валута.

dobivaj vesti na viber

Вредноста на биткоинот во изминатите 24 часа изнесува 9.381,82 долари, а денеска забележа пад од 1,5 отсто и изнесува 9.157,59 долари. Последен пат вредноста на оваа криптовалута од 9.000 долари беше во мај 2018 година.

Вредноста на биткоинот од почетокот на годината се зголеми за 140 отсто.

На растот на вредноста на биткоинот влијаеше веста дека Фејсбук утре ќе лансира сопствена криптовалута.

Би можело да ве интересира

Доларот најсилен во изминатите 20 години

Ана Ололовска

Американскиот долар на највисоко ниво во изминатите пет години

Ана Ололовска

Централноафриканската Република го усвои биткоинот како легална валута

А1он

Вредноста на доларот со благ пад на девизните пазари

Ана Ололовска

ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци