Биткоинот достигна рекордна вредност од над 3.400 долари

Од:

Виртуелната валута биткоин достигна ново рекордно ниво од над 3.400 долари, по континуираниот раст изминативе два месеци.

Како што јави Би-Би-Си, биткоинот достигна вредност од 3.451,86 долари според ценовниот индекс Коиндеск Биткоин.

Со достигнувањето на ваквото ниво, вкупната пазарна вредност на сите биткоини надмина 56 милијарди долари.

Растот на вредноста на биткоинот е резултат на неговата зголемена примена поради растот на популарноста на финансиските технологии.

Според финасискиот аналитичар Мајкл Парсонс ваквиот раст на вредноста на биткоинот покажува дека виртуелната валута е „многу поотпорна, отколку што се мисли“.

– Ова исто така наведува на заклучокот дека има простор за повеќе видови биткоини, смета Парсонс.

Вкупната пазарна вредност на сите виртуелни валути, вклучлитечно и на етереумот и лајткоинот, вчера достигна речиси 118 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот

А1он

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Украина го легализираше биткоинот

Ана Ололовска

Биткоинот стана официјална валута во Салвадор

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Крадел струја и „копал“ биткоини – приведен скопјанец