Битиќи нема да оди против Комисијата, свадбите остануваат забранети

Од:

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека Комисијата за заштита од заразни болести не одлучи дека се создадени услови за тоа. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека останува подготвен за соработка и дијалог со угостителите, но нема да оди против одлуките на Комисијата.

„Немам доблест, немам храброст да одам против Комисијата. Секој треба на професионален начин да одработи, ако Комисијата вели нема околности за олабавување треба да им веруваме. Јас сум отворен за средби, отворен бев и пред пакетот мерки. Мислам дека решенијата се изнајдени, треба само соодветно да ги искомуницираме. Сите сме погодени од кризата, некој здравствено некој економски, сега е битно да видиме колку погодени ќе излеземе од кризата. Ќе разговарам со секој кој смета дека има потреба од разговор“, рече вицепремиерот Битиќи.

Угостителите, според вицепремиерот Битиќи, не се изземени од ниту една мерка и за нив се предвидени и неповратни средства, значително поголеми во моментот кога ќе почнат со работа.

Попладнево угостителите повторно ќе излезат на протест. Овој пат ќе протестираат пред Влада. Нивните барања се да се донесат протоколи за да можат да почнат со работа рестораните за организирани настани кои цела година се под клуч, а инсистираат на брзо утврдување на мерките повикувајќи се на почетокот на сезоната за свадби.

Би можело да ве интересира

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Ана Ололовска

Битиќи: Додека е во тек здравствената криза не може да се дозволи да работат рестораните за свадби

Ана Ололовска

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките за справување со Ковид-19

Ана Ололовска

Битиќи најави нови мерки за помош на угостителите

Жарко Настоски

Угостители: Затворените кафеани ќе остават 30.000 луѓе на улица, бараме итна државна помош

Жарко Настоски

Бизнис конфедерацијата иницира модел за порамнување меѓу компаниите