Битиќи: Доколку е потребно и во 2021 година ќе продолжи финансиската поддршка за исплата на платите

Од:

Финансиската поддршка за исплата на платите во стопанството заради проблемите предизвикани од корона кризата ќе продолжи и во 2021 година доклку е потребно, потврди денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

-Законското решение е направено така што ако е потребно и ако се види во ноември или на почетокот на декември дека таа помош е потребна за стопансвото во првиот период од 2021 година, секако дека ќе може да биде продолжена, рече Битиќи во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата преку видеоврска.

Тој нагласи дека будно се следи ситуацијата и оти се во секојдневна комуникација со стопанските комори и додаде дека ќе бидат тука за да им излезат во пресрет на барањата на компниите доколку увидат дека е тоа потребно.

Прашан дали Владата рзмислува да прифати времен додаток за гарантираната минимална помош, односно нејзино зголемување, Битиќи рече дека ако е потребно ќе се зголеми минималната поддршка за исплата на плати.

-Ние веќе го подготвуваме Буџетот за 2021 година и адекватно ќе испланираме одредени финансиски средства за тоа, зашто е очигледно дека економскоздравствената криза нема да заврши на 31 декември и да има јасен пресек дека од 1 јануари ќе почне се нормално да се одвива како што беше претходно. Ќе испланираме одредени средства, а и законските решенија се креираат да излеземе во пресрет ако тоа е нужно и ако тоа го одлучиме дека е потребно да го направиме во делот на јавноприватниот дијалог со сите чинители кои се дел од Економскосоцијалниот совет, потенцира Битиќи.

Би можело да ве интересира

Битиќи – Петров: С. Македонија ќе стане регионален стартап центар каде младите ќе може да ги реализираат своите бизнис идеи

Ана Ололовска

Возобновен Националниот контакт центар за економски мерки, информации на 0800 00 207

Ана Ололовска

Онлајн состанок со германски стопанственици заинтересирани за инвестиции во енергетска ефикасност, инфраструктура, дигитализација и здравство

Ана Ололовска

Битиќи: Словенија е традиционално добар економски партнер, очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот

Ана Ололовска

Битиќи: Националниот развоен план е стратегија за долгорочен развој на земјава

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Еуроникел Индустри, еден од најголемите извозници во земјава бележи растечко производство и во време на ковид криза

Ана Ололовска