Битиќи – Ал Тани: Постои потенцијал за зголемување на економската соработката помеѓу двете земји

Од:

Потенцијалите за економската соработка помеѓу Северна Македонија и Катар биле во фокусот на денешната средба на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи со амбасадорот на државата Катар, Јасим бин Хамид Ал-Тани.

На состанокот, како што соопшти Кабинетот на вицепремиерот Битиќи, од двете страни е потврдено дека државите имаат пријателски односи и високо ниво на политичка соработка и дека во периодот кој следи, за развој на билатералните односи, фокусот треба да се постави врз развој и засилување на инвестиции, пораст на трговска размена и вкупна економска соработка со Катар, што е во заеднички интерес на земјите.

Вицепремиерот Битиќи на средбата ги презентираше поволностите за инвестирање во Северна Македонија, при што го презентираше и Интервентниот план за инвестиции до 2027 година, преку кој се планира реализација на проекти во повеќе сектори во вкупна вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра. Тој посочи дека во овој план се внесени проекти од енергетиката, патната и железничката инфраструктура, преработувачката индустрија, малопродажбата, јавното здравство, комуналната инфраструктура и заштита на животната средина, како и во секторот туризам.

Вицепремиерот Битиќи и амбасадорот Ал-Тани, како што е наведено во соопштението, се согласија дека постои потенцијал за унапредување на економската соработка и дека во периодот кој следи ќе продолжат со интензивна меѓусебна комуникација за унапредување на економските односи помеѓу двете пријателски земји, а со крајна цел обезбедување побрз и одржлив економски раст и подобри услови за живот на граѓаните.

Би можело да ве интересира

За прекугранична соработка С. Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Ана Ололовска

Бектеши: Нема да се соочиме со енергетска криза

Ана Ололовска

Битиќи: Во овој момент не се размислува за седми пакет економска помош

Ана Ололовска

Бизнисот бара ревидирање на мерките

Ана Ололовска

Новите КОВИД мерки ги испразнија трговските центри, прометот намален за 40 проценти

Ана Ололовска

„Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг ББ- на С. Македонија

Ана Ололовска