Бислимовски: Немаме ниту една поплака од граѓаните за парното

Од:

Парното стартуваше од 15 октомври како што е предвидено и функционира без никаков проблем. Во овој момент немаме ниту една поплака од граѓаните, изјави денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски.

Поради реакции дека е претопло во одредени станови со висока енергетска ефиканост, како што рече, од БЕГ побарале да го оптимизираат начинот на кој тие згради ќе добиваат топлинска енергија.

-Имаме реакции дека во одредени станови кои имаат висока енергетска ефикасност во одреден период од денот се прегреваат, така што операторот најмногу го оптимизира системот, а најголем дел од поплаките особено во новоизгадените објекти е дека е претопло. Од БЕГ побаравме да го оптимизира начинот на кој овие згради со висока енергетска ефикасност ќе ја добиваат топлинската енергија бидејќи не можат да важат истите услови и за новите згради, а да важат и за постарите згради. Да не се доведуваме во ситуација да имаме станови со 25 -26 степени и граѓаните да ги отвораат прозорците, а енергијата да оди во ветер, изјави Бислимовски, по средба со претседателот на Градежната комора при ССК Ивица Јакимовски.

Би можело да ве интересира

Бислимовски: РКЕ не носи одлука за крајна тарифа за цената на водата, туку определува минимална и максимална просечна тарифа

Ана Ололовска

Бислимоски: Ќе се зголемат ингеренциите на РКЕ во делот на водни услуги

Ана Ололовска

Поради дефект без парно е дел од населбата Водно

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки

Жарко Настоски

Жителите на Кисела Вода добија парно, саниран дефектот

Жарко Настоски

Бислимоски: Неопходно е да се продолжи со реформите и инвестициите во енергетскиот сектор да бидат приоритет

Ана Ололовска