Берлин ја презеде контролата врз активностите на рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во Германија

Од:

Официјален Берлин денеска ги стави под надзор активностите на рускиот нафтен гигант „Росњефт“, компанијата што управува со многу рафинерии во Германија, со цел да се „обезбеди“ снабдување со енергија.

dobivaj vesti na viber

Филијалите на „Роснефт“ во Германија претставуваат 12 отсто од капацитетот за преработка на нафта во оваа земја.

Со нив сега ќе раководи националната Агенција за управување со енергетските мрежи.

Оваа мерка треба да биде „одговорот на ризиците што ја оптоваруваат безбедноста на снабдувањето со енергија во Германија“, соопшти Министерството за екон омија во Берлин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство