Бензинот Еуросупер 98 поевтинува за два денара, другите цени на горивата не се менуваат

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од 4.08.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,077%, кај дизелот за 1,823%, кај екстра лесното масло за 2,619% и кај мазутот зголемување за 0,624%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 2,00 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 6.8.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 93,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 94,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 93,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 91,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 53,343 (денари/килограм)

Би можело да ве интересира

Од полноќ горивата поевтинуваат од 2 до 3,5 денари

Катерина Павлова-Николовска

Дизелот поевтинува за два денара, цените на бензините не се менуваат

Катерина Павлова-Николовска

Пониски цени на горивата од полноќ

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот не се менува

Поради скапото гориво ќе се зголемат цените на авиобилетите

Центите на горивата се намалуваат за половина и за еден денар