Бензините поевтинуват, а дизелот поскапува за еден денар

Од:

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денара по литар, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе биде 72 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе се продава за 74, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 63, а Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) за 65 денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,599 и килограм ќе чини 39,780 денари.

РКЕ информира дела во изминатиот седумдневен период референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување само кај бензинот за 3,175%, додека кај останатите е регистрирано зголемување и тоа кај дизелот за 1,873%, кај екстра лесното масло за 1,964% и кај мазутот за 1,141%.

Би можело да ве интересира

Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат за половина денар

Ана Ололовска

Цените на горивата остануваат исти

Ана Ололовска

Нов скок на цената на нафтените деривати

Ана Ололовска

Поскапуваат бензините, цената на дизелот иста

Ана Ололовска

Поскапуваат горивата

Ана Ололовска