Белоусов: Рускиот гас ќе остане конкурентен на гасот од шкрилци

Од:

Рускиот гас ќе остане конкурентен и кога ќе се зголеми производството на гас од шкрилци, изјави рускиот министер за економски развој Андреј Белоусов.

Тој наведе дека гасот од шкрилци е скап и не е конкурентен на рускиот гас, како и тоа дека производството на таквиот гас е штетен по животната средина.

– Во целина уделот на гас од шкрилци на пазарот ќе порасте, но постои и зголемена побарувачка од Кина и од Југоисточна Азија. Најважно е Русија да има огромни резерви на евтин гас, а со тоа обезбедила долгорочни достави до Европа и има огромен домашен пазар како „сигурна перница, посочи Белоусов.

Би можело да ве интересира

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина