Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

Од:

Белата куќа предвидува намалување на даноците и царините како начин да се избегне влегувањето на САД во рецесија, и покрај тврдењата на претседателот Доналд Трамп дека економијата е во добра форма.

Според „Вашингтон пост“, официјалните лица размислуваат за бројни мерки за стимулирање на економијата, вклучително и привремено намалување на даноците за зголемување на куповната моќ на работниците.

„Њујорк Тајмс“ пишува дека САД би можеле да се откажат и новите царини врз кинески стоки што ги воведе владата на Трамп во рамки на трговската војна во Пекинг.

Медиумите соопштија дека мерките се во фаза на разгледување и официјалните лица кои ги нашле овие идеи се уште не побарале мислење на Трамп. Во секој случај, Конгресот треба да одобри такви чекори.

„Намалувањето на даноците на плати не е нешто што се разгледува“, соопшти Белата куќа како одговор на извештајот на Вашингтон пост.

Данокот на плати беше привремено намален во 2011 и 2012 година во времето на Барак Обама, за да се извлече економијата од стагнација по финансиската криза во 2008 година.

Според студијата објавена во неделата, скоро три четвртини од американските економисти очекуваат рецесија во 2021 година.

Би можело да ве интересира

Болтон изрази загриженост дека Белата куќа се обидува да спречи објавување на неговата книга

Ана Ололовска

Стапи во сила новиот Закон за енергетска ефикасност

Ана Ололовска

Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

Ана Ололовска

Соперниците на Блумберг го обвинуваат дека сака да го купи гласањето на изборите

Ана Ололовска

Блумберг разгледува опции Хилари Клинтон да биде потпретседател

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска