Бела куќа: Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светска банка

Од:

Ќерката на американскиот преетседател Доналд Трамп, Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светската банка, соопшти Белата куќа.

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека името на Иванка Трамп се појавува како едно од можните кандидати за таа функција.

Заменик директорот за комуникации на Белата куќа, Џесика Дито рече дека тие наводи не се точни.

Таа посочи дека министерот за финансии на САД, Стивен Мнучин и в.д. шефот на Кабинет на Белата куќа, Мик Малвени побарале од Иванка Трамп да „помогне во процесот за номинација на американскиот кандидат со оглед на фактот дека последните две години блиско соработува со раководството на Светската банка“.

Инаку, Иванка Трамп е советник на својот татко, претседателот на САД.

Би можело да ве интересира

Почина најмоќната жена во САД: Почнува борба за нејзината позиција, можни се тектонски промени

Ана Ололовска

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седум починати и 177 заразени со Ковид-19 по свадба во американската држава Мејн

Ана Ололовска

Волстрит Журнал: Канцелариите во САД се полупразни, шест месеци по почетокот на пандемијата

А1он

Светска банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

А1он