(ВИДЕО) Бектеши: Мислам дека кафулињата ќе работат до 23 часот

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот.

„Продолжување на работното време најверојатно ќе има од 21 јануари, а до кога ќе биде продолжението ќе зависи од предлогот што ќе го даде Комисијата за заразни болести. Имајќи ја предвид ситуацијата, јас мислам дека би требало да биде негде до 23 часот. Тоа е моето видување“, рече Бектеши.

Според неговите сознанија, вели дека не се работи на изготвување нови протоколи за работењето на угостителските објекти.

„Постоечките мерки се со важност до 21 овој месец. Согласно сите податоци што ги имаме ние како Влада, и во склоп на кризниот штаб се предвидува да се продолжи работното време. Има неколку опции, мислам дека на 21 кога ќе имаме и кризен штаб, навремено ќе ги информираме сите угостителски објекти. Но, најверојатно ќе има продолжување на работното време на угостителските објекти“, повтори Бектеши.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „ПОМЕН – една година тишина“, компаниите за организирање настани протестираа пред Владата

Габриела Димковиќ-Мишевска

Ивент компаниите в понеделник на собир ќе побараат од Владата да изнајде начин и да им помогне

Ана Ололовска

Битиќи до кафеанџиите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Жарко Настоски

Битиќи нема да оди против Комисијата, свадбите остануваат забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

Жарко Настоски

Организаторите на свадби бараат да се дозволат веселби под маски или ќе продолжат да блокираат улици

Жарко Настоски