Бектеши: Не е моја работа да предлагам кој ќе биде сменет со реконструкцијата

Од:

Не е моја работа да правам анализи и да му предлагам на мандатарот кој ќе биде сменет, а кој не, вели министерот за економија Крешник Бектеши запрашан дали очекува да биде опфатен со најавената реконструкција на Владата од страна на премиерот Зоран Заев.

Тој на денешната прес-конференција во врска со објавените јавни повици од Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата, запрашан за коментар, рече дека не држат оценките за потфрлување во економските ресори имајќи ги предвид бројките и извештаите објавени од Заводот за статистика.

-Ние како Министерство сме надлежни за политиката што се спроведува во индустријата, туризмот, трговијата. Ако ги земете бројките ние веќе година и пол имаме голем раст, а во некои области дури и двоцифрен раст, вели Бектеши на новинарско прашање во врска со изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека со реконструкцијата на Владата ќе се зајакнат економските сектори и критиките на министерот Дамјан Манчевски дека потрфлиле економските министерства.

Би можело да ве интересира

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

Владата не очекува проблеми во процесот на интеграција во НАТО, ратификацијата на протоколот техничко прашање

Ана Ололовска

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Ана Ололовска

Бектеши: До крајот на годината спогодба за „One Stop Shop” на ГП Ќафасан

Ана Ололовска

Османи-Могерини: Владеењето на правото-континуиран бенчмарк за европските интеграции

Ана Ололовска

Османи во Брисел ќе ја реафирмира подготвеноста на земјата за старт на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска