Бектеши: Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема

Од:

Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема на разговор, не е разгледано како можност, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој ги отфрли како неточни информациите дека меѓу него и министерката за финансии има несогласувања особено за кратењето на платите во јавната администрација.

– Јас и министерката за финансии може да имаме различни ставови и на други теми, но ние сме дел од една Влада и последните одлуки ги носиме колективно како Влада и ги почитуваме. Не дека сме имале спротиставени ставови со министерката на оваа тема. Што се однесува до подготвувањето на ребалансот и на третиот сет економски мерки, имаме одлична соработка со министерката за финансии. Соработуваме на дневна основа за да создадеме што подобри мерки кои ќе бидат поддршка на стопанството и на граѓаните, истакна Бектеши.

Би можело да ве интересира

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Жарко Настоски

Состанок на Битиќи со евроамбасадорот Гир – Пристапниот процес кон ЕУ национален интерес, посветеност кон реформите

Ана Ололовска

Скопскиот регион со најголемо учество во БДП, најмало во североисточниот

Ана Ололовска

Светска банка: Ковид пандемијата силно ја погоди С.Македонија, економската активност ќе се намали 4,1 отсто

Ана Ололовска

Паолучи: Одговорот на кризата на властите навремено и се уште потребен, мерките насочени кон ранливите

Ана Ололовска

Бектеши: Законското решение и повиците подготвени, се чека законската основа, поддршката до стопанството од четвртиот сет навреме ќе стигне

Ана Ололовска