Бектеши: Ја поддржувам одлуката за пролонгирање на прогресивното оданочување

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши ја поддржува одлуката на Министерството за финансии со која, како што беше соопштено вчера, за три години се пролонгира воведувањето на прогресивното оданочување.

-Не би сакал да невлегувам во детали со оглед дека министерката вчера ја објасни одлуката и ефектите што произлегуваат од прогресивниот данок. Мерката не е укината, само е пролонгирана. Имајќи предвид дека се некои компании, посебно од ИТ индустријата бегаат од земјава, наш интерес е да отвориме што повеќе работни места, истакна Бектеши денеска, одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата по повод субвенционирањето на плинските уреди во возилата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Близу 120 илјади работници се корисници на мерката за субвенционирање придонеси за раст на плата

Ана Ололовска

Мартанс: Многу можности во С. Македонија за германските компании од енергетската ефикасност

Ана Ололовска

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Ана Ололовска

ВИДЕО: За две години преку грантови отворени 2,5 илјади микробизниси, над 90 отсто од нив се се уште активни

Ана Ололовска

Бектеши: Законот за енергетска ефикасност отвори можност за поефикасно јавно осветлување во општините

Ана Ололовска

Стапи во сила новиот Закон за енергетска ефикасност

Ана Ололовска