Бектеши: Интерконекторот за природен гас со Грција ќе почне да се гради на почетокот на следната година

Од:

Интерконекторот за природен гас со Грција ќе почне да се гради на почетокот на следната година, информира министерот за економија Крешник Бектеши. Тој на својот фејсбук профил истакна дека проектот „Интерконектор за пренос на природен гас Грција – Северна Македонија, делот на Северна Македонија“, ќе биде во износ од 28,9 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

-Собранието денеска го изгласа Закон за гаранција на Република Северна Македонија за обврските по договорот за финансирање на проектот „Интерконектор за пренос на природен гас Грција – Северна Македонија, делот на Северна Македонија“, кој ќе се склучи меѓу Европската инвестициона банка (ЕИБ) и АД за вршење на енергетски дејности „Национални енергетски ресурси Скопје“ (НЕР) во износ од 28,9 милиони евра, стои во објавата.

Министерот додава дека со изградбата на овој интерконектор ќе се зголеми конкурентноста на државата во делот на природен гас, а тоа ќе значи поконкурентни цени на енергенси за граѓаните и бизнисот.

Би можело да ве интересира

Нов раст на цените на природниот гас по руските рестриктивни мерки

А1он

Германија: Снабдувањето со гас од Русија засега е стабилно

Македонија не се снабдува со гас од линијата во Украина, прекинот нема да се одрази во земјава

Катерина Павлова-Николовска

Европските нарачки за руски гас преку украинскиот пункт Сохрановка паднале на нула

Бугарија од јуни ќе добива американски гас

Украина затвора една од двете клучни точки за транзит на гас кон Европа

А1он