Бектеши: ДУИ останува на ставот дека не треба кратење на платите во јавната администрација

Од:

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) и понатаму стои на ставот дека во моментот не треба да се направи кратење на платите во јавната администрација, изјави на денешната прес-конференција министерот за економија, Крешник Бектеши.

Тој додаде дека и како министер, но и како преставник на ДУИ, ги следи сите случувања со приходите и расходите во Буџетот.

– Во зависност како ќе се одвиваат приходите во месец април и мај секако ќе се донесат соодветни одлуки се со цел Буџетот да биде ликвиден, но истовремено државата да има можност да ги плати и пензиите и социјалните трансфери, но истовремно и платите во јавната администрација. Но и да продолжи и со продуктивните пројекти било капитални или други пројекти кој ќе дават позитивен импакт во економската активност во целина во државата, изјави Бектеши.

Воедно тој истакна дека ДУИ во нејзината политика е конзистентна и секогаш останува и донесува одлуки врз база на направени детални анализи во склоп на приходите и расходите во Буџетот.

Би можело да ве интересира

ДУИ предлага и онлајн одржување на собраниските седници

Ана Ололовска

Груби: Владата размислува за посебен закон за рамковните вработени што не одат на работа

Жарко Настоски

ДУИ го поздравува четвртиот пакет од 470 милиони евра помош за граѓаните и економијата

Ана Ололовска

Кадрија: Со четвртиот пакет економски мерки, Владата докажа дека е посветена

Ана Ололовска

Кај портали со голи задници и партиски послушници заврши дел од државните пари за рекламирање на партиите

ДУИ ќе има пет заменици министри и пет државни секретари, директорските места не се поделени

А1он