Бектеши: Бројот на туристи зголемен за 56,6% за седум месеци, туризмот се враќа во нормала

Од:

Мерките на Министерството за економија даваат резултат, туризмот пополека се враќа во нормала. Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на туристи во периодот јануари-јули 2021 година бележи раст од 56,6%, објави министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил.

„Во исто време бројот на ноќевања е зголемен за 46,6%. Во првите седум месеци годинава се регистрирани вкупно 317.713 туристи кои оствариле 1.034.645 ноќевања.

Имајки предвид дека во светски рамки туризмот беше една од најпогодените индустрии од пандемијата со Ковид 19, главниот фокус на Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за економија како надлежна институција за развој на туризмот беше да се подржат најпогодените сектори.

Фокусот беше во зачување на работни места во овој сектор и подршка на индустријата преку конкретни финансиски мерки“, велат од Министерството за економија.

Би можело да ве интересира

Ќе се дигитализира секторот туризам

А1он

Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

А1он

Зголемен бројот на туристи и ноќевања

Ана Ололовска

Прекугранични несекојдневни приказни кои ќе го развиваат туризмот во регионите на Пелагонија и Корча

А1он

СКТМ: Новите КОВИД-мерки ќе го усложнат патувањето и ќе го отежнат престојот на македонските граѓани во странство

Ана Ололовска

Теохарис: Над шест милиони туристи досега ја посетија Грција

А1он