Бектеши: 72.000 компании добиваат субвенционирана струја, мал дел од компаниите се на слободен пазар

Од:

Моментално во нашата држава, 72.000 компании се на регулиран пазар и се снабдуваат со струја од АД ЕСМ. Само еден мал дел од компаниите, главно големите компании кои имаат од 1.000 до 2.000 вработени се на слободен пазар, а тоа значи дека тие се снабдуваат од одредени трговци кои се лиценцирани во нашата држава за да ги снабдуваат со електрична енергија, истакна министерот за економија Крешник Бектеши.

dobivaj vesti na viber

За време на посетата на РЕК Битола каде се одбележа Денот на рударите, министерот Бектеши ги отфрли и оцени како погрешни тврдењата на како што рече еден опозционен лидер дека државата не го субвенционира стопанството.

-Еден лидер на одредена политичка партија во опозиција вчера кажа дека во моментов не се субвенционира бизнис заедницата, односно стопанството во целина. Тоа не е точно, истакна министерот за економија Бектеши и додаде дека неговите проценки дека цената на електричната енергија за стопанството ќе биде по 235 евра за мегаватчас не се точни затоа што таа ќе изнесува 200 евра, што значи разликата е 35 евра и како електроинженер тоа треба да го знае.

Моментално во нашата држава, како што посочи, 72.000 компании се на регулиран пазар и се снабдуваат со струја од АД ЕСМ. – Само еден мал дел од компаниите, главно големите компании кои имаат од 1.000 до 2.000 вработени се на слободен пазар, а тоа значи дека тие се снабдуваат од одредени трговци кои се лиценцирани во нашата држава за да ги снабдуваат со електрична енергија. Над 70.000 компании во нашата држава се снабдуваат како мали потрошувачи бидејќи имаат под 50 вработени и немале обрт над 2 милиони евра согласно законот за енергетика. Тоа значи дека сите тие добиваат цена од 200 евра по мегават час, а цената на струјата на слободниот пазар, на светските берзи во пикови е над 800 евра и ако направиме споредба на 800 со 200 евра, и ако утре на пример падне на 400 евра…тогаш како може да се тврди дека нема субвенција од државата, појасни Бектеши

Би можело да ве интересира

Од први декември сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе добиваат струја од „ЕСМ Продажба“

Ана Ололовска

Општините ги пријавувале општинските згради, наместо да ги пријават училиштата за субвенционирана струја

Орце Костов

Андонов повика на зимско штедење струја: Да погледнеме само како една Германија се справува со кризата

Маја Илиевска-Пачемска

ТЕЦ Неготино нема да се вклучи затоа што ќе произведува поскапа струја од увозната

Орце Костов

Бектеши: Арачиново нема заштеда на струја, потрошиле 474 отсто повеќе од лани

Орце Костов

ВИДЕО: Цената на струјата нема да се зголеми, можно е да има и намалување според прогнозите на министерството за економија

Орце Костов