Баварците бараат построги ограничувања за купување акции во германските компании

Од:

Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“.

Според тој предлог, германските власти во иднина ќе треба да го проверуваат странското преземање на само 10 отсто акции во германските компании, чиј праг досега изнесуваше 25 отсто.

Весникот објавува дека мотив за поднесување на предлогот бил планот на кинескиот мрежен оператор „Стејт Грид Корпорејшн оф Чајна“ за купување на 20 отсто акции во германската компанија „50Херци“.

На почетокот на овој месец кинескиот производител на автомобили „Џили“ станал сопственик на 10 отсто акции во германскиот „Дајмлер“, а претходно била разгледувана можноста за купување удел во БМВ.

Баварија ќе го изнесе својот предлог-закон во Горниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот.

Би можело да ве интересира

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски