Арсовска: Има потенцијал за удвојување на трговската размена со Хрватска

Од:

Економската соработка со Хрватска има потенцијал за удвојување на трговската размена, при што отворени се можности за инвестиции од областа на индустриското производство, како и можности за развој на туризмот меѓу двете земји, порачува претседателот на Сојузот на стопански комори – ССК, Данела Арсовска.

ССК е дел од официјалната делегација на претседателот Стево Пендаровски што престојува во посета на Република Хрватска. Во рамките на посетата, информираат од ССК, претседателката на Сојузот Арсовска учествуваше на работна средба со премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, како во официјалната програма со претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ.

Дел од делегацијата на Сојузот се и потпретседателот Драган Митковски, Претседателот на Индустриската комора Трајан Ангеловски и Претседателот на Туристичко угостителска комора на Македонија Владимир Граматиков.

-Претседателот Пендаровски посебен фокус во рамки на официјалните средби посвети на економската компонента, со цел унапредување на економската соработка меѓу двете држави и овозможување раст на трговската размена. Во рамки на дводневната посета претставниците на Сојузот на стопански комори учествуваат на билатерален деловен форум на високо ниво со претставници на Стопанската комора на Хрватска, а под покровителство на Претседателот Стево Пендаровски, соопшти ССК.

Би можело да ве интересира

Трајан Ангелоски е нов претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија

А1он

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се преземат чекори за справување со енергетската криза

А1он

ССК: Новите марки за заштита од Ковид се неспроведливи, треба да се прецизираат

Ана Ололовска

Македонско-хрватски бизнис средби: Авиолинија меѓу туристичките центри и економска дипломатија

Ана Ололовска

Арсовска: Малите и средните претпријатија се клучот за побрзо економско закрепнување

Ана Ололовска

ССК ќе издава меѓународен сертификат „Safety Travel Stamp“

Ана Ололовска