Анѓушев: Мерката за минимална плата е добро одмерена

Од:

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека мерката за зголемување на минималната плата е добро одмерена и договорена со сите социјални партнери. Тој денеска повтори дека минималната плата во државата не се разликува од оние во регионот и оти таа е заштитен механизам за оние работници кои немаат избор на пазарот на труд.

– Секоја држава како заштитен механизам воведува минимална плата. Во нашата држава, минималната плата не се разликува многу од минималните плати во околината. Но, од друга страна мора да се заштитат сите оние кои немаат избор во работата, а реалната состојба на терен е дека таа минимална плата практично е мала за работниците кои имаат капацитет да понудат знаење. Реалната состојба е дека работници за индустријата нема. Сите индустриски капацитети имаат проблем со наоѓање на работна сила така што цениме дека мерката е добро одмерена, изјави Анѓушев, одговарајќи на новинарски прашања во Клубот на пратениците.

Додаде дека ова е и еден од начините да се задржат граѓаните да не ја напуштаат државата.

– Ние го имаме проблемот со заминувањето на нашите млади од државата и тоа не е проблем само кај нас, туку и на целиот регион. Не смееме да бидеме контрадикторини, туку да бидеме доследни. Од една страна, викаме што ќе направиме за да ги задржиме граѓаните во нашата држава, а еден од начините да ги задржиме е да им обезбедиме подобри услови за живот. Еден од подобрите услови за живот е да имаат и подобри лични примања така што доколку сакаме да биддме посветени мораме да правиме вакви мерки за да обезбедиме подобар живот за граѓаните, рече Анѓушев.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Царовска: Има компании кои и во услови на корона кризата работат со успех и инвестираат во објекти и нови технологии

Ана Ололовска

Царовска: Во мај и јуни поддржани над 5.000 занаетчии со мерката за субвенционирање на минимална плата

Ана Ололовска

Минималните трошоци во јуни на едно четиричлено семејство 33.487 денари

Ана Ололовска

Царовска: Прашањето со царинските давачки за странските инвеститори ќе биде надминато

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Компаниите што имаат капацитет за вложување да аплицираат за финансиска поддршка

Ана Ололовска

Граѓаните кои се оштетени да ги преземат сите законски мерки за заштита на своето потрошувачко право, порачува Царовска

Ана Ололовска