Ангеловска: Домашна платежна картичка користат 305 илјади граѓани, до август потрошени 23 милиони евра

Од:

Домашна платежна картичка користат 305 илјади граѓани. Заклучно 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра. Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги, објави денеска на својот профил на Фејсбук министерката за финансиии Нина Ангеловска.

dobivaj vesti na viber

Со картичките се реализирани над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во маркети (89 проценти), ресторани и храна (пет проценти) и текстил, облека и обувки (три проценти).

Ангеловска потенцира дека домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата. Ја поддржува приватната потрошувачка, ги поддржува домашните производители и услужни дејности, придонесува за раздвижување на економската активност и за безготовинско плаќање.

Граѓаните-корисници кои не ја подигнале својата #ДомашнаПлатежнаКартичка можат се уште да го направат тоа до 15 август – кога е и крајниот рок за нивно користење, потсетува Ангеловска.

Би можело да ве интересира

Левица бара собраниска седница за пратенички прашања со задолжително присуство на Нина Ангеловска

Жарко Настоски

ДКСК: Кај Ангеловска нема кривична одговорност, но потребно е доуредување на категоријата судир на интереси во сите прописи

Ана Ололовска

Ангеловска: Домашната платежна картичка ја искористиле 309.337 граѓани, вкупниот промет 26,5 милиони евра

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја издаде Нина Ангеловска, владата знаела за случајот Еуростандард банка

Жарко Настоски

Антикорупциска ќе испитува дали има судир на интереси кај министерката Ангеловска

Ана Ололовска

Ангеловска: Не е точно дека сум ги повлекла моите средства од „Еуростандард банка“

А1он