Ангеловска-Бежоска: Народната банка ќе даде максимален влог за просперитет на македонската економија

Од:

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска упати честитка по повод Новата година во која посакува успеси, совладани предизвици и нови перспективи.

dobivaj vesti na viber

-Како централна банка, ние и натаму ќе го даваме нашиот максимален влог за просперитетот на македонската економија – ќе спроведуваме соодветна монетарна политика и ќе ги одржуваме макроекономската и финансиската стабилност. Но, во исто време, ќе бидеме посветени и на низа нови проекти со коишто не само што ќе го унапредуваме нашето работење, туку и ќе придонесеме за создавање нови придобивки за секој граѓанин и за општеството во целина, наведува во честитката.

Дколку сите го дадеме сопствениот максимум во остварувањето на целите и задачите што ги имаме, вели гувернерката, напредокот и благосостојбата ќе бидат неизбежни.

-Посакувам да нѐ служи добро здравје и среќа за да успееме во тоа. Нека ни се исполнат желбите што силно и искрено ги посакуваме! Меѓу нив и нашата заедничка желба за натамошен економски развој и поквалитетен живот, истакнува гувернерката во честитката.

Би можело да ве интересира

Народната банка прва во светот според застапеноста на жените на раководни места во финансиските институции

Народната банка го објави Поимникот на термини од областа на банкарското и централнобанкарското работење

Бранимир Јовановиќ: Народна банка ќе ја зголеми сиромаштијата ако продолжи да ги зголемува каматите, а инфлацијата нема да се намали

Орце Костов

Склучен Меморандум за соработка помеѓу Народната банка и Државната комисија за спречување на корупцијата

Народна банка: Основната каматна стапка зголемена на 2,50%

Катерина Павлова-Николовска

Народна бакна: Продолжува трендот на раст на плаќањата со платежни картички и е-кредитни трансфери