Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

Од:

Управувачката компанија за изградба на рускиот гасовод кој треба да се протега од Русија до Германија под Балтичкото Море, „Норд стрим 2 АГ“, изброја 120 компании кои ќе бидат на удар на проширените санкции од САД.

-Секоја закана со примен на санкции против проектот „Северен поток-2“, врши влијание на цела низа западни изведувачи и инвеститори. Ако санкциите стапат во сила, тие ќе ударат по повеќе од 120 компании од 12 земји во Европа, се вели во денешното соопштение за јавноста на „Норд стрим 2 АГ“.

Американскиот Стејт департмент синоќа воведе нови санкции против компаниите кои даваат услуги, стоки или финансирање за модернизација или инсталација на опрема на пловилата кои ќе работат на гасоводниот проект.

Во Вашингтон, гасоводот го гледаат како инструмент за ширење на злонамерното влијание на Русија во Европа и закана за диверсифицираниот енергетски пазар на ЕУ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Среде пандемија, 7.000 луѓе без маски на еврејска свадба во Бруклин

Жарко Настоски

Рекорден број жени во новиот состав на американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Познати дел од кандидатите на Бајден за високите државни функции

Жарко Настоски

Американците испратија ракетен разорувач со наведувано ракетно оружје кон Црно Море

Ана Ололовска

Русија жали поради повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Кандидати на Бајден за врвот на идната администрација

Ана Ололовска