Алибаба очекува 15 милијарди долари од продажба на акции

Од:

Кинескиот онлајн гигант за малопродажба „Алибаба“ се надева дека ќе собере до 15 милијарди американски долари во почетната јавна понуда (ИПО) во Хонг Конг.

Продажбата на акции од најголемата компанија во Азија ќе се изврши во време кога властите во Хонг Конг со месеци се соочуваат со жестоки протести, што ја влошува економијата и угледот на финансискиот центар.

Алибаба се обидува да добие меѓу 10 и 15 милијарди долари при првичното јавно понудување, наведува „Блумберг“.

Компанијата, која веќе е на списокот на технолошката берза „Насдак“ во Њујорк, планираше да биде вклучена во списокот во текот на летото, но прекина поради долготрајните демонстрации во градот и кинеско-американската трговска војна.

Би можело да ве интересира

Кина донесе чуден закон за брачните партнери кои сакаат да се разведат

А1он

Кинескиот Парламент го усвои спорниот закон за Хонг Конг

Ана Ололовска

Песков: Размената на обвинувања помеѓу САД и Кина е невкусна

А1он

Си: Пандемијата има големо влијание врз националната безбедност

А1он

Во изминатите 10 дена, во Вухан се тестирани 6,5 милиони луѓе

А1он

Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

Ландов